LG LCD 15LC1RB-MG TV Service menu
  • Home
  • Database
  • LCD
  • LED
  • CRT
  • Plasma
  • DLP
  • FORUM
  • Upload
  • Download
  • Join
  • Rss
  • Mobile
  • Grundig TV Hotel mode
  • Grundig Chassis D6 TV Service menu
  • Grundig Chassis 22.1 TV Service menu
  • Sanyo LED LCD TV Service Menu
  • Hitachi 22LD4200 TV Service Menu
  • AKAI TV1420 TV Service Menu
  • AKAI TV 2020 UK TV Service Menu
  • Philips VR220 58 VCR Modulator preset
  • ORION CTS-AA TV Service Menu
  • Hisense K15 Series TV Service Menu
Home » LCD » LG / LGein » Service mode » LG LCD 15LC1RB-MG TV Service menu
LG LCD 15LC1RB-MG TV Service menu | Author | May 20, 2015
Follow @TSM
CHASSIS : CL-81
This used for LG LCD TV 20LC1RB-MG
You need a computer to adjust this Television.
ADJUSTMENT INSTRUCTION
1. Application
This document is applied to 15", 20" LCD TV which is manufactured in Monitor Factory or is produced on the basis of this data.
2. Designation
2.2. Power Adjustment: Free Voltage
2.3. Magnetic Field Condition: Nil.
2.4. Input signal Unit: Product Specification Standard
2.5. Reserve after operation: Above 30 Minutes
3. Adjustment
3.1 APC
After Manual-Insult, executing APC
3.2 ISP UOC file
3.2.1 Required Equipment
- JIG for ISP
- PC that is installed with "WISP" program.
- Control + Power LED PCB Ass'y
3.2.2 ISP Sequence
1) Connect main board with JIG for ISP
2) Execute "WISP" Program.
3) Compare UOC version in BOM with version of hex file.
4) Push "Brouse..." button and select hex file.
5) Push " Auto Execute" button.
6) Occur an Error, push "Erase" button and try again and again. 2)~5)
7) After finishing ISP, Must AC off / ON
8) Wait LED is not blink anymore
TV Service menu LG LCD 15LC1RB-MG
Photo credit : blog.cyborg5.com-om
3.3 ADC Process
"IIC_ SW" must set "0"(After ISP, automatically set "0")
3.3.1 AV(CVBS) Mode Adjustment
3.3.1.1 Auto Gain/Offset Adjustment
Select AV(Video) in Input menu Signal equipment : MSPG925
Output Jack : CVBS Output Voltage : 700 mVp-p (patt # 29 in MSPG925)
Resolution : NTSC J - 720 x 480 @59,94Hz (Model #207 in MSPG925)
Adjust by commanding AUTO_COLOR_ADJUST (0xF1) 0x00 0x00 instruction.
3.3.1.2 Confirmation of adjustment process
We confirm whether "0x01" address of EEPROM "0xA0" is "0xAA" or not.
If "0x01" address of EEPROM "0xA0" isn't "0xAA", we adjust once more in adjustment line by adjust method of 3.2.1.2.
We can confirm the ADC values from "0x0C~0x11" addresses in a page "0xA0"
3.3.2 Component Mode Adjustment
3.3.2.1 Auto Gain/Offset Adjustment
Select Component in Input menu
Signal equipment : MSPG925
Output Jack : D4(Japan) or Componen(Except Japan)
Output Voltage : 700 mVp-p (patt # 8 in MSPG925)
Resolution 483/60P - 720 x 483p @59.94Hz (Model #212 in MSPG925)
3.3.2.2 Confirmation of adjustment process
We can confirm the ADC values from "0x??~0x??"
addresses in a page "0xA0"
*Caution*
If DDC CMD don't work, please check below.
1. Enter SVC menu by SVC Remote controller
2. Enter "ETC" menu
Check please, IIC_SW is "0" or "1".
- IIC_SW "0" : DDC Communications.(DDC2AB)
- IIC_SW "1" : EDID Write/Read (DDC2B) and Factory
default.
3.4 Function Check
3.4.1 Check display and sound
"IIC_ SW" must set "1" Check Input and Signal items. (cf. work instructions)
1. TV
2. AV (CVBS/ S-Video)
3 Component
4. H/P Out
3.4.2 DCXO setting: After finished all function check, "IIC_ SW" must set "0" by pushing "TILT" key in SVC remocon